Jak zútulnit interiér pomocí dřevěného obložení

Dřevěné obložení, to je malý zázrak. Dokáže v jakýchkoli vnitřních prostorách vyvolat dojem tepla a útulna, navíc vylepší akustiku a udrží teplo. A pozor, dřevěné obložení stěn neznamená automaticky klasické palubky. I když v našich končinách nejsou ještě tolik rozšířené, dá se v interiéru kouzlit s lepenými obklady ze dřeva, kazetami nebo obkladovými dlaždicemi, které vytvoří mozaikový efekt. Dřevěný obklad je populárním přírodním materiálem, ke kterému se v současnosti společnost vrací, takže pokud jím vylepšíte stěny svého domova, budete zaručeně „ in“.

Kde zakoupit dřevěné obklady

drevene-oblozeni

Pokud se rozhodnete pro obklady stěn právě ze dřeva, stačí zajít do některého z hobbymarketů, jestliže vám tedy bude stačit některá z obvyklých dřevin, jako je smrk, borovice, buk nebo dub. Pokud budete chtít obklady na stěnu z exotických dřevin, vydejte se ke specialistům, kteří vám navíc poradí s technologickým postupem a následnou údržbou a ošetřením. Zde také musíte počítat s vyššími náklady. Za to si budete moci vybrat i zcela neobvyklé kousky dřeva, jako je například dřevo z nezvyklých staveb nebo vysloužilých lodí.

Takové obložení tvoří desky, na které jsou nalepené kousky tohoto dřeva různých velikostí i tvarů. Vybrané dřevěné obklady stěn se lepí montážním lepidlem. K dispozici nejsou pouze dlaždice, ale zakoupit lze i prkna, kterými je možno zakrýt přechody, konce nebo různá navázaní na další prvky.

Palubky jako tradiční dřevěný obklad

Chcete zůstat u klasiky a vybrali jste si obklady na zeď nebo stropní obklady z palubek, protože nejste příznivci obložení stěn deskami? Palubky jsou vlastně také desky, jsou ovšem tenké a mají vyfrézované spoje s perem a drážkou. Nejčastěji jsou používané palubky ze smrku a borovice, které jsou také cenově nejdostupnější.

Z palubek lze zhotovit nejen dřevěné obložení stěn, ale i obklady na strop nebo částečné obklady do interiéru. Pokud chcete sjednotit vzhled interiéru a dosáhnout dokonalého dojmu dřeva, budou palubky na strop a palubky na zeď to pravé. Můžete je na zeď instalovat jak vodorovně, tak i svisle. Zvýšíte tak nebo zvětšíte interiér.

Lze zachovat přírodní barvu dřeva a palubky jen přelakovat nebo lehce natónovat lazurou. Je však možné použít i barvu a zdůraznit plastičnost obložení stěn v interiéru. Nezapomínejte, že dřevo pracuje, a proto musíte dřevěné obklady na zeď pořádně upevnit, jinak by se nátěr rozestoupil a poškodil.

Jak připevnit dřevěné obložení na zeď

Koopmans-12

Dřevěné obklady na stěnu z palubek je potřeba přibít nebo přišroubovat na podkladový rošt. Je dobré, když je stěna rovná. Rošt se připevňuje hmoždinkami a vruty. Pokud není zeď dokonale rovná, musí být rovný rošt, nedokonalosti se pak řeší klínky. Jinou možností je využití chemických kotev nebo závitových tyčí, s jejichž pomocí také můžete podkladové latě pro dřevěný obklad stěny připevnit. Na rošt pak přitlučete palubky buď hřebíčky přímo na desce nebo na peru či s použitím zvláštních sponek. Nezapomeňte na dilatační spáry u podlahy a stropu.

Obklad stěny může být i z upravených prken, ale zde je nutno uvažovat o spárách a jejich přelaťování. Takové obložení stěn dřevem je také finančně náročnější. Pokud nechcete mít mezi prkny mezery, lze využít stará vyschlá renovovaná prkna.

Jak dále na obklady stěn v interiéru

Pokud již nějaké vnitřní obklady stěn ze dřeva v bytě máte, pouvažujte o jeho renovaci místo kompletní výměny. Renovace dřevěného obložení může být finančně příznivější, mnohdy stačí jen vyčištění, oprava a nátěr, a ušetříte si stavební práce.

Jako obkladové desky na stěnu nebo obklad na strop se často využívají také OSB desky, které nabízejí nejen slušné vlastnosti, ale dobrou cenu a také lehkou montáž. Pozor však při výběru, levnější běžné desky používané ve stavebnictví by mohly mít postupem času velké viditelné spáry. Vhodnější jsou desky broušené, které lze spojovat pomocí per a drážek. Podobným způsobem se dá použít i překližka, tu je však potřeba umístit na podkladové latě. I přes vyšší cenu je výsledkem kvalitní a stabilní obklad.

Interier navíc získá atraktivní vzhled díky zajímavé kresbě povrchu. Tradiční dřevěné obložení stěny v bytě může být tvořeno kazetami vyrobenými na zakázku. Kazety potřebují méně výrazné okolí, aby mohly dostatečně vyniknout. Nemusí být vždy jen ze dřeva, ale i z plastů, dýhované dřevotřísky nebo lamina.

Pozor na vlhkost a přípravu stěny

Na co si však při obkládání musíte dát pozor? Rozhodně se nepouštějte do obkládání vlhkých stěn. Vlhkost sice schováte, ale za obložením se pak tvoří plísně a může dojít i na dřevokazné houby. Pokud potřebujete obložit stěnu s vyšší vlhkostí, musíte zajistit odvětrávání pomocí větracích mřížek nebo lišt. Ty se umísťují na místa u podlahy a případně i u stropu.

Stěnu dobře připravte, srovnejte co nejvíce, aby plocha byla rovná. Ještě před započetím prací ochraňte foliemi zařízení místnosti i podlahu. Stěnu také napenetrujte, lepidlo pak bude držet lépe. Obkladový materiál nechte v místnosti ležet alespoň dva dny, aby se přizpůsobil klimatu místa. Plánujte a začínejte tak, aby bylo možno pokládat směrem zdola nahoru celé řady. Měřte a vyzkoušejte kladení obkladů na podlaze nanečisto. Používejte pomocné čáry.

Na montážní lepidlo použijte pistoli, bude se vám lépe pracovat. Nezapomeňte na vypínače a zásuvky. A na závěr ošetřete obložení olejem nebo lazurou.