Lak nebo lazura?

S létem a letními teplotami přichází také vhodný čas pro natírání nejrůznějších dřevěných prvků. Chcete dřevo ochránit, ošetřit nebo vylepšit jeho vzhled, ale nevíte, který nátěrový prostředek bude ten nejvhodnější? Jestliže jste provedli základní úpravu dřeva, můžete pokračovat použitím mořidla, laku, lazury nebo barvy. Mořidla pouze upravují barvu dřeva, ale nezakrývají jeho kresbu. Barvy ji naopak skryjí zcela. Jaký je však rozdíl mezi lazurou a lakem? A kdy je výhodnější zvolit lazuru a kdy lak?

Co zvážit před volbou nátěru

Před pořízením vhodného nátěru si ujasněte, co od nátěru očekáváte, zda ne zcela lesklý a hladký povrch, kdy dřevo dýchá, nebo povrchový hladký film, který bude odolný proti nečistotám i mechanickému poškození. Dále zvažte, kde se dřevo nachází, rozdíl je mezi nároky na dřevo v exteriéru či v interiéru, v náročnosti zátěže klimatickými či jinými vlivy. Míra vlhkosti, působení škodlivých organizmů a UV záření jsou v různých prostředích odlišné. Budete chtít zachovat viditelnou strukturu dřeva nebo to není vaší prioritou? Důležité je také to, zda jde o první nátěr nebo zda bude nutno vypořádat se s nátěrem původním.

Rozdíly mezi lazurou a lakem

lazura_dub-jasny

Obecně je možno říci, že rozdíl mezi lakem a lazurou je viditelný na první pohled. Lazura zachovává plnou viditelnost kresby dřeva. To znamená, že i přes nátěr je vše jasně vidět. Nakolik ostře bude vidět kresba dřeva, to záleží na tom, kolik nátěrů použijete, a také na tom, jaký druh lazury využijete. Na výběr je lazura silnovrstvá, středněvrstvá, tenkovrstvá, nebo také olejová lazura.

Silnovrstvá lazura vytvoří na povrchu dřeva film, strukturu trochu překryje, ale stále ji nechává viditelnou. Tenkovrstvá lazura se do dřev vpíjí a nátěrový film nedělá. Lak vytvoří na dřevu povrchovou vrstvu, která kresbu dřeva z velké části zakryje. Jak lazura, tak lak povrch dřeva ošetří a vylepší celkový vzhled.

Lazura a lak v interiéru

Chystáte se na nátěry ve vnitřních prostorách, a váháte, jaký nátěrový prostředek zvolit? V interiéru bývá hlavním kritériem dokonalý vzhled. Pokud vám jde o přírodní vzhled a zachování struktury dřeva, bude správnou volbou lazura. To však znamená, že natíraný předmět by měl být bez vad, protože ty lazura nezakryje. Jestliže nechcete zachovat strukturu dřeva nebo potřebujete překrýt drobné nedokonalosti povrchu, vyberte lak. Tento postup je vhodný, jde-li například o nábytek, pokud by se jednalo o podlahy, pak lazura vhodná není, protože není dostatečně odolná proti oděru.

V exteriéru je druh nátěru nutno důkladně uvážit

Ve venkovních prostorách musíte vzít v úvahu nejen vzhled, tedy to, zda chcete nebo nechcete ponechat viditelnou strukturu dřeva, ale také to, zda požadujete dlouhodobé trvání nátěru. Třetím důležitým faktorem o výběr je náročnost zhotovení nátěru. Jde o to, že nalakované venkovní dřevo sice vydrží déle než dřevo natřené tenkovrstvou lazurou, ale samotné lakování je náročné na námahu a čas. Je nutno důkladně odstranit veškerý starý lak, protože nebude držet a bude se olupovat. Tato činnost je namáhavá, i když použijete pomocné nástroje – ocelový kartáč, brusku nebo pistoli na opalování. Pokud něco pod novým nátěrem zůstane, bude pracovat a začne se také loupat. Navíc lak lze efektivně použít jen na dobře vyschlé dřevo. Vlhkost pod lakem vzlíná a způsobí popraskání laku. Práce s lazurou je snadnější, ale obnovovací nátěr se musí dělat častěji.

Lazura místo laku nebo naopak?

Chcete změnit původní nátěr a nahradit ho jiným? Vyberete-li si lazuru a chcete s ní natřít předmět, který byl původně nalakovaný, budete muset původní lak dokonale odstranit. V opačném případě, tedy pokud chcete přejít z lazury na lak, je nátěr mnohem jednodušší. Stačí pouze přetřít původní nátěr lakem. Pokud byste chtěli zachovat viditelnou strukturu dřeva a potřebovali silnější nátěr, než je lazura, přetřete lazuru průhledným lakem.