Moderní kurník může být originálním doplňkem zahrady

Je vaše zahrada potěchou pro oči a místem pro relaxaci? Uvažujete však o tom, že byste si chtěli pořídit slepice, abyste v kuchyni měli vlastní domácí vejce? Pak se nechte inspirovat a vybudujte jak krásný moderní kurník, tak výběh pro slepice. Vše lze vyrobit tak, že nebude poznat, že se jedná právě o tuto užitkovou stavbu a do vaší ozdobné zahrady dokonale zapadne. Domek pro slepice zvládne každý šikovný kutil. Získáte tak nejen kvalitní domácí vejce, ale i zajímavý a zcela originální doplněk zahrady. A hotový kurník svépomocí vám bude přinášet i dobrý pocit z odvedeného díla.

Nový kurník - jak a čím začít

moderni kurnik (1)Asi nikdo nechce mít na opečovávané okrasné zahradě nebo v sousedství klasický prkenný narychlo vyrobený kurník s výběhem z pletiva. Ten může být sice účelný, ale oku rozhodně nelahodí. Skloubit okrasnou a užitnou zahradu je však možné, když víte, jak vyrobit kurník a začlenit ho do stávajícího porostu a záhonů.

Základem je výběr správného místa, kde bude kurník pro slepice stát. Místa pro kurníky by měla splňovat určité podmínky. Ke stavbě musí být celoroční bezproblémový přístup, protože tam budete každý den chodit. Ani chytrý kurník se sám neuklidí a slepicím je nutné dávat krmení a čerstvou vodu. Určitě se vyplatí přívod elektrické energie. Kurníky pro slepice mohu využívat přirozeného tepla, pokud budou okna a dvířka směrována na jih. Jestliže by zvolené místo nebylo suché, je možné postavit kurník na sloupky. Jsou-li ve vaší oblasti mrazivé zimy, slepice uvítají zateplený kurník.

Výběh je nutnost

Slepice nepotřebují jen samotný kurník, ale také dostatečně velký výběh. Prostor pro jednu slepici by měl mít kolem 4 metrů čtverečních plochy. Kurník pro 10 slepic by tedy měl mít výběh 40 – 50 metrů čtverečních. Kolem výběhu by měly být stromy a keře, které slepicím poskytnou dostatečný stín a výběh dokonale skryjí. Patřičnou velikost musí mít i samotný kurník. Málo prostoru snižuje slepicím životní komfort, což se projeví na nízké snůšce. Jedna slepice potřebuje přibližně jeden a půl metru čtverečního.

Je lepší dřevěný nebo zděný kurník?

Pokud jde o materiál, můžete mít dřevěný kurník pro slepice nebo zděný. Dřevěný kurník bude ve vaší zahradě působit přirozeně, vyžaduje však více péče. Nesmíte zapomínat na údržbu, dřevo vyžaduje impregnaci a pravidelný nátěr takovými prostředky, které budou pro slepice zcela bezpečné. Dostatečný přístup světla můžete nahradit umělým osvětlením. Jestliže si chcete ušetřit práci, pomůže vám časovač, který bude světlo zapínat a vypínat v určených intervalech. Pořídit lze také automatická dvířka kurníku nebo automatické zavírání kurníku. Návod na výrobu kurníku musí zahrnovat také snášková hnízda pro slepice. Ta mohu být jak uvnitř kurníku, tak netypicky venku. Pozor také na zajištění cirkulace vzduchu, odvětrávání je velmi důležité pro zdraví slepic a nezajistí ho jen dvířka pro slepice.

Jaké další vybavení kurníku je potřeba?

Snášková hnízda nejsou jediným prvkem, kterým musíte kurník vybavit. Chybět nesmí ani hřad pro slepice. Na nich budou slepice spát. Vhodné jsou kulaté tyče nebo větve ve výšce přibližně půl metru. Každá slepice bude potřebovat délku kolem čtvrt metru. Počet snáškových hnízd se řídí počtem slepic. Tyto kukaně mají být co nejvíce vzdálené od vchodu, tak se do nich nedostane větší množství nečistot. Místo musí být klidné a tmavé, vystlané podestýlkou. Výroba kurníku zahrnuje také trusník, což je prostor pod hřadami. Můžete ho pojmout jako výsuvnou plochu nebo box, který lehce vyprázdníte a ušetříte si obtížné čištění.

Vzhled kurníku zcela podle vaší fantazie

Konečná úprava vzhledu kurníku už závisí na vás a vaší představivosti. Kurník může vypadat jako dětský domeček, zmenšenina skutečného domu, oblíbené jsou i dřevěné mobilní kurníky, které je možno převážet z místa na místo. Netradiční tvary se ve vaší zahradě zcela schovají, ale kurník může být i dekorativním doplňkem. Jestliže si na stavbu sami netroufáte, není problémem svěřit se se svou představou profesionálům. Stavbě moderních kurníků se věnují i designéři, kteří dokáží z kurníku vytvořit vkusný doplněk vaší zahrady.