10+1 tipů, jak správně natřít dřevo v okolí domu

Zahrada a okolí domu. Snad na žádném takovém místě nemohou chybět dřevěné prvky, jako ploty, pergoly, můstky, zahradní domky, domky pro děti, terasy, nábytek a další. To vše je krásné, ale pouze tehdy, věnujete-li těmto věcem dostatečnou péči a budete dřevo chránit před vnějšími vlivy. Před deštěm, mrazem, sněhem, sluncem nebo dřevokazným organizmům lze dřevěné prvky ochránit nátěrem.

Barvy, laky, lazury i další výrobky vytvoří vhodnou bariéru, která dokáže dřevo v okolí domu uchovat v dobrém stavu.

Jaké ošetření dřeva vybrat? Volba je značně individuální, každému se líbí něco jiného a také záleží na tom, jak se, s kterým přípravkem pracuje. Určitě je potřeba počítat s více nátěry na dřevo. Většinou se začíná mořidlem či napouštědlem, pak následuje vrchní nátěr. Vždy vycházejte z návodu výrobce, který také doporučí ideální kombinaci toho, čím natřít dřevo venku. 

Tip 1 - vyhodnoťte stav dřeva

jak natrit drevo 1

Venkovní dřevo je potřeba chránit mnohem více než takové dřevo, které je součástí interiéru a není tedy vystaveno působení vnějších vlivů. Ty se zásadním způsobem podepisují na trvanlivosti dřeva. Díky nátěru se trvanlivost prodlouží a dřevo bude dlouhodobě chráněno. Co obnáší ochrana dřeva v exteriéru? Snažte se objevit příznaky poškození nátěru včas. Pokud se vám to podaří, lze nátěr dřeva opravit dalším nátěrem. Jestliže je však nátěr značně poškozený, je potřeba ho odstranit a celý povrch nově natřít. To je náročné jak na práci, tak na finance, proto se prevence vždy vyplatí. Než se však pustíte do nátěru, zjistěte si, o jaký druh dřeva se skutečně jedná, jakým nárokům je vystaveno a jaké ošetření bude potřebovat, aby vydrželo co nejdéle. Podle toho pak postupujte dále.

Tip 2 – zvolte vhodnou nátěrovou hmotu

Jaký zvolit venkovní nátěr na dřevo? Váháte, čím natřít pergolu nebo čím natřít dřevěný plot? Určitě nebudete využívat prostředků, které byly populární v dávné minulosti. Moderní barva na dřevo exteriér dokáže nejen ochránit, ale i vylepšit. Jenže pro správnou volbu je nutno vyznat se v nabídce nátěrových hmot. Pro základní přehled vám bude stačit vědět, které řady prostředků lze použít a k čemu přesně slouží.

Jde o tyto prostředky:

remmers_dub-rustik 2

Tyto základní nátěrové hmoty vám pomohou najít správný způsob, jak ošetřit dřevo.

Tip 3 – Seznamte se s impregnací

Impregnace je základní ochrannou vrstvou. Když váháte, jak natřít dřevo, začnete určitě právě impregnací. Pak teprve budou následovat další nátěry a lakování dřeva. Díky impregnaci bude dřevo ochráněno před působením vody a případným škůdcům. Výhodou je také sjednocení pokladu a odstínu.

Tip 4 – Oleje jako ekologická varianta

Pokud chcete být šetrnější k přírodě, je další variantou, jak natírat dřevo, přírodní olej. Tyto oleje mohou být třeba konopné, oblíbené jsou i lněné a další. Kromě toho, že jsou ekologické, může díky nim dřevo dýchat a také trochu mění barvu. Pokud se spojí přírodní olej a lazura, vznikne lazurovací olej.

Tip 5 – Lazura jako hlavní nátěr

jak natrit drevo 2

Jako hlavní nátěr je možno použít lazuru. Ta nepřekryje původní barvu a kresbu dřeva, jen ji učiní výraznější. Pokud se nanese pouze tenká vrstva, lazura se vpije, silnější vrstva tvoří ochranný film. Jaká je nejlepší lazura na dřevo? Záleží na podkladu a požadovaném složení. Lazury mohou být ředidlové nebo ředitelné vodou. Dejte pozor na to, abyste je nesmísili.

 Tip 6 – Laky na závěr

Po předchozích vrstvách ošetření dřeva se nanáší lak. Cílem je dosáhnout hladkého povrchu. Lak je bezbarvý a vytváří cílovou ochranu dřeva. Lak může být vodou ředitelný nebo syntetický. Zachovává původní barvu dřeva, pokud je na místě změna odstínu, lze použít barevné základové mořidlo. Díky laku může mít dřevo jak matný, tak lesklý povrch.

Tip 7 - Kdy použít barvu a kdy lazuru

Hlavní nátěr venkovního dřeva má dvě základní možnosti. Lazuru využijete tam, kde budete chtít nechat vyniknout strukturu dřeva. Barva zakryje nedostatky a lze ji použít na již nehezké dřevo. U barev je vhodné zvolit nátěry, které obsahují UV ochranu, zabráníte tak rychlému blednutí. Na lazuru i barvu lze nanášet lak.

Tip 8 – Jak nanášet nátěrové hmoty

Stejně jako volba nátěrové hmoty ovlivní výsledek i způsob, jakým nátěrovou hmotu nanesete. Každý nátěr potřebuje jiný přístup. Natírat lze štětcem, stříkací pistolí nebo pomocí válečku. Přírodní oleje lze nanášet a roztírat také pomocí houbičky či hadříku. Pomoci zvolit správný způsob nanášení vám mohou návody výrobců na obalech nátěrových hmot. 

Tip 9 - Jak postupovat při nátěru

jak natrit drevo 3Jako u jiných povrchů platí i o venkovním dřevu, že kvalitu výsledné práce ovlivní příprava materiálu ještě před nátěrem. Musí být zbaven všech nečistot a také odmaštěn. To lze provést pomocí ředidla a zbroušením. Dřevo musí být dostatečně suché, jinak by barva rychle oprýskala. Tam, kde dřevo ještě pracuje, musí být vrstva nátěru pouze tenká. Pro kvalitu je důležitý především první nátěr, ten by měl být naředěný, aby pronikl do větší hloubky. Krycí nátěr by měl mít jednu až tři vrstvy.

Tip 10 - Kdy je nejlepší čas pro natírání venkovního dřeva

Pro dokonalý výsledek nátěru je důležité zvolit pro tuto práci vhodný čas. Počasí může vše zásadně ovlivnit. Okolní teplota a podklad by se měly pohybovat mezi 10 až 25 stupni Celsia. Nenatírejte za větru, mlhy, deště nebo při silném slunečním záření. Také vlhkost vzduchu je důležitá. Musí být v rozmezí 30 až 75 %. Pokud je nízká teplota a vysoká vlhkost vzduchu, je zasychání pomalé.

Tip 11 - Jak často natírat

To, jak často budete muset nátěr obnovovat, závisí na tom, jaký typ nátěru jste zvolili. Lazury s tenkou vrstvou je nutné obnovovat přibližně jednou za 3 – 5 let. Lak nebo silnovrstvá lazura jsou účinnější, zde je možné obnovení po 5 – 8 letech. Záleží na počasí, umístění dřevných prvků a místním podnebí. Nejvíce trpí terasy a dřevěný zahradní nábytek.