Plánujete natírat dřevěný nábytek, zábradlí, madla nebo třeba rámy oken? Možná máte pocit, že se jedná o zcela banální záležitost - popadnete štětec, barvu a jde se na to. Opak je však pravdou. Aby takový nátěr nejen dobře vypadal, ale také dlouho vydržel, je potřeba se vyhnout základním chybám, kterých se dopouští snad každý nezkušený kutil. Ty nejčastější si představíme v našem článku.
Nepřipravený podklad
Ať už se snažíme vybudovat cokoliv, bez kvalitního základu to nepůjde, a to platí i u nátěru. Správně připravený podklad je totiž věc, kterou lidé často opomíjejí. Materiál, na který se chystáme nanést vrstvu barvy by neměl být pokryt prachem či jinými nečistotami. Těch se lze zbavit například smetáčkem, kterým povrch lehce ometeme. Na zašlé nečistoty můžeme použít kartáč, kterým se jich snadno zbavíme. Při tomto kroku dbáme na to, abychom povrch nepoškrábali - vyhýbáme se příliš tvrdým materiálům štětin jako je ocel a podobně.
Dále určitě věnujte čas přípravě samotného natíraného povrchu. Povrch by měl být rovný, hladký a nemastný. Pro vytvoření roviny a vyhlazení povrchu můžeme použít brusný papír nebo brusku, z povrchu tak odstraníme vyčnívající třísky a dřevo se tak stane příjemně hladké. Pro odstranění mastnoty z povrchu použijeme vhodné přípravky k tomu určené, například nitroředidlo.
Vynechání impregnace
Další běžnou chybou je špatně zvolená nebo dokonce žádná impregnace. Impregnace hraje velmi důležitou roli při ošetřování dřevěného přírodního materiálu, ten ošetří a ochrání před vlhkostí a různými škůdci. Impregnace se volí podle toho, kde bude natřená plocha umístěna. Zda má uživatel v plánu natírat zahradní altán, nebo dřevěný stůl do domácnosti. Díky použití vhodné impregnance se zvýší kvalita a životnost dřeva.
Kombinace produktů od různých výrobců
Kombinování a experimentování s různorodými přípravky přenechejme raději chemikům. Kombinace produktů od rozdílných výrobců se nedoporučuje, jelikož každý přípravek může reagovat, působit a chovat se trochu jinak při setkání s jiným přípravkem.
Při natírání dřeva je vhodné využít všechny přípravky ke správnému nátěru od jednoho výrobce. V praxi to znamená ošetření dřeva před natíráním, například odmaštění ředidlem, následné užití impregnace a poté nanesení samotné barvy. Všechny zmíněné přípravky by měli být od stejného výrobce. Přípravky na sebe totiž mohou navazovat, vzájemně se doplňovat a ve výsledku tvořit harmonické dílo.
Dřevo není suché
Vlhkost a suchost materiálu patří do samotné přípravy před nátěrem. Záleží čím se chystáme dřevo natřít, jakou použijeme barvu, lazuru a další, od toho se pak odvíjí stupně vlhkosti a suchosti dřeva.
Například použití silnovrstvé lazury a krycí barvy se smí použít pouze na dokonale suché dřevo. Silnovrstvá lazura má využití spíše pro dveře, okna a podobně. Takové dřevo má vlhkost okolo 17 %, což je přirozená vlhkost, kterou dřevo natáhne. Naproti tomu tenkovrstvá lazura se aplikuje i na více vlhký materiál, obvykle 20 % a více. Je tedy jasné, že vlhkost dřeva se odvíjí od toho, jaký přípravek hodláme použít - k dosažení toho správného výsledku nám může pomoci již výše zmiňovaná impregnace.
Volba špatného odstínu
Volba odstínu není jen o tom, jakou barvu preferujeme. Samozřejmě chceme-li bílý zahradní nábytek, nebudeme mít příliš starostí. Problém může nastat tehdy, kdy dřevo natíráme lazurou a chceme nechat vyniknout také jeho kresbu. Ta může totiž na každém druhu dřeva vytvořit maličko odlišný odstín, který nemusí být úplně dle našich představ. Proto je vhodné si dobře prostudovat, jak bude výsledek vypadat a čím může být ovlivněn.
Špatný štětec a další pomůcky
Před natíráním bychom si měli pečlivě nachystat veškeré nářadí pro nátěr. Volba správných pomůcek je velice důležitá. Takový štětec zní jako úplná banality, avšak výběr toho správného zajistí natíranému povrchu správné podmínky. Štětec se vybírá podle několika kritérií, podle natíraného materiálu, tvaru a velikosti povrchu a v neposlední řadě komfort uživatele. Při výběru štětce dbejte na správný typ, který bude sedět k vašemu natíranému povrchu.