Vyberte vhodný nátěr pro dokonalou ochranu dřeva

Dřevo je úchvatný přírodní materiál, který se v určité podobě hodí jak do interiéru, tak do exteriéru. Aby zůstalo stále krásné, potřebuje pravidelnou péči a ochranu. Tu mu poskytne především nátěr, který ho ochrání před vlhkostí, plísněmi, škůdci, slunečním zářením a dalšími vlivy, které způsobují šednutí a postupnou zkázu dřeva.

Jak vybrat vhodný nátěr, který poskytne dřevu odpovídající péči? Při rozhodování zvažujte vlastnosti druhu natíraného dřeva, jeho velikost a tvary a také umístění – určitý nátěr budete volit pro dřevo v interiéru a jiný zas pro dřevo v exteriéru.

Vlastnosti nátěru pro dřevo v interiéru

Ochrana_dreva 2

I ve vnitřních prostorách je potřeba ochraňovat dřevo před různými druhy poškození, ať se jedná o vodu, špínu nebo mechanické vlivy. S ohledem na barvu a strukturu dřeva je možno zvolit vosk, olej, lazuru nebo lak. Dále se výběr řídí typem struktury povrchu. Dřevo má přirozené póry a povrchová úprava je může nechat otevřené nebo úplně uzavřít. Povrch může být také opracován, například kartáčem nebo pískem. Barvu lze ponechat přirozenou nebo upravit mořením či barevným nátěrem. Také lesk může mít různé stupně. Výběr povrchová úpravy a barvy záleží na přání uživatelů. V interiéru obvykle nejsou nutné intenzivní nátěry chránící před škůdci.

Dřevo v exteriéru vyžaduje důslednou péči

Ve venkovním prostředí je dřevo vystaveno velkému množství různých vlivů. Pokud by nebylo správně ošetřeno, mohlo by sesychat, bobtnat, vytvořily by se na něm trhliny a zešedlo by. Škodám mohou zabránit povrchové úpravy. Nátěr zaručí stálobarevnost, barva pak požadovaný tón. K tomu slouží lazura nebo krycí barva. Před slunečním zářením chrání povrch dřeva speciální pigmenty a pohlcovače UV paprsků. Dřevo může být chráněno také chemickou cestou, především proti různým mikroorganizmům, vlhkosti, špíně a před mechanickým poškozením. Tuto ochranu poskytují vrstvy nátěru nebo oleje.

Barva nebo lazura?

lazura_remmers

Barva na dřevo je používána ke konečné úpravě dřeva a zcela kryje jeho přirozenou kresbu. Na dřevo se nanáší základ a pak vrchní vrstva. Existují však i nátěry, které již obsahují dvě nebo dokonce tři vrstvy. Barvy mohou být ředitelné vodou, syntetické, acetonové, polyuretanové a další. Jejich druh je určen základní látkou, proto platí, že základ i svrchní nátěr by vždy měly být na stejné bázi. Lazury se do dřeva příliš nevpíjejí a na povrchu tvoří silnější film. Mohou být tenkovrstvé nebo silnovrstvé. Tenkovrstvou lazuru je možno použít samostatně, silnovrstvá by se měla používat s tenkovrstvou. Zesvětlující lazury zesvětlují původní nátěry.

Laky, oleje a vosky na dřevo

Laky dodávají povrchu dřeva vysokou mechanickou odolnost, především jde o epoxidové a polyuretanové laky. Průhledné laky většinou obsahují UV ochranu. Díky olejům a voskům může dřevo pracovat s vlhkostí. Vosky tvoří na povrchu ochranu před znečištěním. Pokud potřebujete dřevo lehce zbarvit, lze ho ještě před finálními úpravami namořit. V takovém případě zůstane zachována kresba dřeva. Oleje se hodí na namáhané povrchy, dřevo je zpevněné a lépe odolává mastnotě, vodě a dalším negativním vlivům.

Jaké nátěry na zahradu

V zahradě se bez dřevěných prvků neobejdeme. Velmi oblíbené jsou dřevěné ploty, které se ošetřují lazurou na plot nebo barvami. Barvy jsou vhodné zvláště u starších plotů, kde zakrývají drobná poškození, zešednutí nebo jiné nedostatky. Lazury se do dřeva vpijí a zvýrazní původní barvu a kresbu. Jako základ se používá napouštědlo a po něm teprve lazura. Dřevěný zahradní nábytek lze ochránit barvou, olejem, lazurou nebo lakem na dřevo.

Záleží vždy na druhu dřeva, ze kterého je nábytek vyroben. Některé druhy dřeva vyžadují zcela speciální nátěry. U přístřešků a altánů se postupuje podobně jako u plotů, ale ještě před nátěrem je potřeba použít napouštědlo. Pokud se použije lazura, bude potřeba více vrstev. Na zahradní chatku je vhodný olej na dřevo nebo olejová lazura, popřípadě lazura bez laku a vosk.

Okna, dveře, podlahy

Starší okna je vhodné ještě před nátěrem opravit, impregnovat a pak natřít barvou, nejdříve základní a pak svrchní. Na nová dřevěná okna se používají lazury, bezbarvé laky nebo speciální oleje. I zde se nanese impregnace. Nátěrové vrstvy se přebrušují, je potřeba dvou nebo tří vrstev.

Na povrch podlah je vhodný voskový olej na podlahy. Ten sice nemá vysoký lesk, ale reguluje vlhkost, neklouže a je dlouhotrvající. Zvýrazňuje kresbu dřeva a přirozený vzhled. Výhodou je možnost opětovného nanášení v exponovaných místech. Pravidelné kontroly a případné rychlé opravy pak ušetří mnoho času i financí a dřevo si zachová svou přirozenou krásu.