Vyplatí se dražší barva?

Spousta lidí si dnes myslí, že malování je banální záležitostí, kterou zvládne každý, kdo je jen trochu manuálně zručný. Řemeslo malíř natěrač ale nevzniklo jen tak. Abyste mohli kvalitně malovat v interiéru, exteriéru či natírat celou řadu povrchů, musíte dodržovat určité postupy. A to jak při samotném malování, tak při výběru nátěrové hmoty. Právě na nátěrové hmoty se v tomto článku zaměříme. Co určuje jejich kvalitu? A vyplatí se pořídit si dražší barvu, nebo stačí ta nejlevnější?

Určení barvy – faktor, který ovlivňuje také cenu

Při výběru konkrétní nátěrové hmoty si nejdříve musíte samozřejmě ujasnit, co a kde budete natírat či malovat. Podle toho bude také stoupat nebo klesat cena konkrétní barvy. Velké cenové výkyvy nejsou zřejmé jen u barev na zdi, ale také u nátěrů různých typů na specifické povrchy jako je dřevo, kov či plasty.

Stěny v interiéru

Šetření na barvách určených na zdi interiéru je celkem běžné – přece barva jako barva, tudíž stačí ta nejlevnější. To ale vůbec není pravda.

Cena interiérové barvy stoupá zároveň s 2 klíčovými faktory – otěruvzdorností a omyvatelností barvy. Pokud chcete doma vymalovat kvalitně, určitě je dobré pořídit si dražší barvu a zbytečně nešetřit. V opačném případě by vám na zdi mohl vzniknout nekvalitní nátěr, který by při dotyku barvil vaše oblečení, nemluvě o jeho životnosti.

cena-barvy (1)

V případě, že do barvy zainvestujete víc, dostanete přidanou hodnotu. Otěruvzdorné barvy se využívají k tomu, aby se zamezilo případným škrábancům na zdech, například od nábytku. Pokud ho často po domě stěhujete a upravujete si interiér podle nálady, měly by tyto barvy být jasnou volbou. To samé platí pro domácnosti s malými dětmi.

Děti často na zdi také čmárají, proto byste také neměli litovat investici do omyvatelného nátěru. Takovou barvu pak při jejím počmárání stačí přetřít mokrým hadrem a je opět jako nová.

Co se týče interiéru, odpovědí je tedy jasné ano – do dražších barev se rozhodně investovat vyplatí, jsou kvalitnější.

Exteriér

Výběr konkrétní barvy určené pro malování v exteriéru je trochu složitější. Často se ale lidé řídí právě cenou, těm nejdražším barvám se spíše vyhnou, protože je to přece zbytečné. Toto tvrzení ale opět není pravdivé.

Venkovní barva bude vystavena extrémním vlivům (vlhkosti, UV záření, vysokým a nízkým teplotám), proto byste její kvalitu nikdy neměli podceňovat. Ta roste přímo úměrně s cenou konkrétního produktu, a projeví se zejména na odolnosti a životnosti nátěru.

Dražší kvalitní barva dokáže ošetřený materiál chránit klidně i 10 let, zatímco u těch nejlevnějších variant se životnost pohybuje někde kolem 2 let. Poté barva začíná praskat, ztrácet svou funkci a je potřebné starou vrstvu vyměnit za novou.

Dřevěné povrchy

Samostatnou kategorií jsou pak barvy na dřevo, případně kovy či plasty. Co se týče dřeva, zde se bavíme například o klasických barevných nátěrech, lazurách, mořidlech a podobně. U těchto produktů nás nebude zajímat pouze pigmentace barvy, případně její životnost, ale také další důležité funkce.

Barvy na dřevo musí povrch zároveň chránit před povětrnostními vlivy - tedy před vlhkostí, UV zářením, nadměrným vysycháním a podobně. Zároveň by měly lazury, laky a další přípravky na dřevo zvládnout boj se škůdci jako je hmyz či houby.

Z výše uvedených skutečností je tedy zřejmé, že velmi levná barva, lak či lazura na dřevo pravděpodobně nebude nabízet vše, co od ní očekáváme - jednoduše není možné produkt se všemi kýženými vlastnostmi a požadovanou kvalitou vyrobit a prodávat za ceny nejlevnějších barev na dřevo, které se hodí spíše do interiéru k natírání předmětů, které nejsou součástí denní potřeby.

Nezapomeňte však na správnou přípravu podkladu. Pokud si dřevo dobře nezbrousíte, povrch neodmastíte nebo jej nezbavíte původního nátěru, požadovaných výsledků nedosáhnete ani s velmi drahou barvou.

Co dalšího při rozhodování o ceně zohlednit?

Poté, co si ujasníte problematiku ceny barvy, je potřeba při výběru zohlednit také další faktory. Velmi zkráceně by šlo říci, že jsou to hlavně materiál, který budete natírat, a způsob ředění barvy.

Se syntetickými barvami se pracuje lépe než s těmi ředitelnými vodou. Ty se sice snadněji ředí a možná také nanáší, velmi rychle ale také usychají a stejně rychle pak tvrdne i barva. To může mít za následek nedokonalé promíchání barvy, což se projeví také na samotném nátěru. Syntetické barvy schnou i tvrdnou mnohem pomaleji, zaručí to ale kvalitní promíchání všech složek nátěru, který pak při správné technice nanášení bude dokonalý.

Tento fakt ale rozhodně vodou ředitelné barvy nezatracuje – své využití v exteriéru najdou, je ale nutné pohlídat si, zda jsou k venkovnímu použití určené. V opačném případě byste sice něco ušetřili na nákupní ceně, zůstali byste ale nemile překvapeni tím, že taková barva by při působení povětrnostních vlivů měla extrémně krátkou životnost.

Vodou ředitelné venkovní barvy také nacházejí své uplatnění spíše při nanášení na dřevo. Při malování ostatních typů materiálů se vyplatí investovat spíše do syntetických nátěrů.

Ale pojďme teď tedy definitivně rozluštit otázku, zda se k malování vyplatí pořídit si dražší barvu.

Závěrečné shrnutí

Jak pro malování interiéru, tak exteriéru je odpovědí samozřejmě ano, dražší barva se rozhodně vyplatí, protože je kvalitnější. S dražší barvou budou vaše nátěry otěruvzdorné, omyvatelné, a navíc jejich životnost se bude pohybovat klidně nad hranicí 10 let a více.

Nejlépe tady poslouží staré známé rčení – nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci. Při malování s levnou barvou byste z počátku sice něco ušetřili, v průběhu 10 let byste ale museli malovat 4-5x. Dražší barva vyžaduje vyšší vstupní investici, ale vydrží sloužit klidně 10 let. V konečném důsledku s ní tak spíše ušetříte.