Jak ošetřit a ochránit masivní dřevo na zahradě

Přírodní materiály na zahradu a do okolí domu patří. Jenže dřevo, a zvláště to masivní, je ve venkovních podmínkách vystaveno působení různých vlivů, které mohou velmi negativně ovlivnit jeho vzhled i životnost. Rozdíly teplot, déšť, sluneční záření, mráz, dřevokazné houby i dřevomorka, houby nebo mechy mohou být příčinou, že dřevěné prvky z masivu trpí a nevydrží dlouho. Proto potřebují speciální nátěry. Ty mohou být buď preventivní, nebo sanační. Jaký je mezi těmito nátěry rozdíl?

Preventivní nebo sanační nátěr

Preventivní nátěry chrání masivní dřevo především před dřevomorkou a dřevokaznými houbami, sanační nátěry ošetřují takové dřevo, které již bylo napadeno, a proti parazitům bojují. Nátěry je navíc nutno rozdělit i podle využití. Některé jsou určené pouze pro venkovní použití, jiné zas jen do interiéru.

Na venkovní konstrukce z masivu bývají využívány především fungicidní lazury, které mohou dřevo spolehlivě ochránit právě před dřevokazným hmyzem, plísněmi nebo houbami. Ty by mohly být příčinou rychlé zkázy celého dřevěného prvku. Pokud lazura neúčinkuje proti houbám, musí být nejdříve použit speciální ochranný nátěr. Důležité je i to, zda se jedná o takové konstrukce, u kterých se počítá s rozměrovými změnami pod vlivem počasí, či zda jde o takové, u kterých se rozměr nesmí měnit.

Tenkovrstvá nebo silnovrstvá lazura

Lazury poskytují také ochranu před UV paprsky. Slunce dokáže měnit barvu dřeva. Pokud změnu přirozené barvy nechcete, stačí vybrat lazuru s vysokým obsahem pigmentů, které nechtěné změně zabrání. Lazura kresbu dřeva zachovává a přirozeně ji zdůrazní. Pronikne do hloubky dřeva, ale protože nevytváří krycí vrstvu, je nátěr potřeba jednou za čas opakovat. Krycí vrstva však přitom, jak materiál pracuje, popraská, proto je lazura vhodnou volbou pro prvky, jejichž rozměry se působením vnějších vlivů mění.

Tenkovrstvá lazura

lazura_dub-jasny 2

Tenkovrstvé lazury přináší největší výhodu v tom, že před novým nátěrem nemusí být povrch dřeva znovu přebroušen. Lazura pronikne pod povrch částečně a vytvoří lehký film na povrchu. Doba ochrany se řídí podle vnějších vlivů, většinou není delší než 5 let.

Silnovrstvá lazura

Silnovrstvá lazura může vydržet až po 8 let. Do dřeva příliš neproniká, ale na povrchu vytváří velmi silnou a odolnou vrstvu. Pokud je potřeba nový nátěr, je nutno povrch přebrousit a starý nátěr odstranit. To není příliš výhodné, pokud potřebujete natřít větší plochy nebo velké stavby.

Barvy na dřevo strukturu dřeva kryjí

Krycí barvy sice dřevo výborně ochrání před slunečním zářením, ale barvy zakryjí přirozenou kresbu dřeva. Proto jsou tyto nátěry vhodné především pro starší dřevěné konstrukce. Pokud je však budete chtít obnovit, počítejte s tím, že budete poměrně pracně odstraňovat starý nátěr. Máte-li však novou dřevěnou konstrukci, budete chtít, aby přirozený dřevěný vzhled zůstal zachován. V takovém případě nezvolíte brvy, ale lazuru, lazurovací lak nebo olej či vosk, se kterými budete mít podobné výsledky.

Použití vosku je jednoduché

dreveny_nabytek 2

Obáváte se těžké práce při voskování? Pokud se rozhodnete pro ošetření dřeva pomocí vosku, nic namáhavého vás nečeká. Dříve se používaly hydrovosky, se kterými byla práce skutečně těžká, ovšem dnešní vosky jsou polymerové nebo včelí. Vosky proniknou do struktury dřeva a stanou se její součástí. Povrch i nadále zůstane měkký a neztvrdne. Povrchový film se neloupe ani nepopraská, i když dřevo pracuje. Masiv je také chráněn proti nečistotám nebo oděrkám, ale přitom si zachovává přirozený vzhled i strukturu. Provedení může být matné i lesklé. Vosk se nanáší na čistý povrch ve dvou vrstvách. Přibližně jednou ročně vyžaduje obnovu.

Populární jsou různé oleje

Ani oleje neuzavírají povrch dřeva, protože netvoří jednolitou vrstvu a jsou vhodné pro teakový nábytek. Oleje ponechají otevřené póry, projdou přímo do struktury dřeva a zevnitř ho ochraňují. Přirozená struktura dřeva zůstává, dřevo má matný vzhled. Olejem ošetřené dřevo se i snadněji opravuje. Mnoho výrobců nabízí kombinaci olejů a vosků v jednom prostředku. Olej se postará o impregnaci a vosk ochrání povrch dřeva.