DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ - Ve dnech 30.11. a 1.12. u nás bude probíhat pravidelná roční inventura zboží. Upozorňujeme, že v těchto dnech nebude probíhat expedice a bude uzavřena prodejna. Veškeré objednávky budou neprodleně vykryty v týdnu od 4.12. Děkujeme za pochopení.

Jaký druh dřeva vybrat do interiéru?

Přírodní materiály jsou nejen krásné, ale i praktické, proto se ve velké míře uplatňují při zařizování našich domovů. K nejoblíbenějším výrobkům přírodního původu patří ty ze dřeva. Jejich příznivci oceňují především různorodost a nespočet možností využití. Dřevo zkrášlí jakoukoli místnost vašeho domova, a pokud se o něj budete správně starat, bude vám sloužit dlouhá léta. Nabízí také širokou paletu dekorů a odstínů.

A které druhy dřeva jsou nejžádanější a tedy nejoblíbenější? První místa obsadily domácí dřeviny, jako je bříza, olše, jasan, hrušeň, buk, smrk, ořech, mahagon, dub a jedle. Jaké jsou jejich přednosti a kam se který druh dřeva hodí? Čtěte dále a získejte i cenné tipy pro ošetření a údržbu jednotlivých druhů dřeva.

Jak vybírat dřevo do interiéru

Nabídka dekorů dřeva je bohatá na různé kresby, odstíny, takže člověk často neví, co si zvolit. Vycházejte ze svých možností a mějte na paměti, že jednotlivé prostory mohu mít odlišné dekory, ale celkově musí být sladěné. To platí zvláště o dřevěných podlahách. Vyjděte ze tří základních kategorií – světlé dřevo, tmavé dřevo a středně tmavé dřevo. Položte vedle sebe vzorky a porovnejte, které k sobě ladí. Můžete zkombinovat s kontrastním vymalováním stěn. Pokud vás zaujala kresba dřeva, ale nejste spokojeni s jeho zabarvením, můžete ho změnit nalakováním. Barva se změní, kresba zůstane. A jaký druh dřeva zvolit? Takové, které se vám bude líbit pro podlahy, nábytek i doplňky.

Světlá dřeva zvětšují prostor

Bříza, olše a jasan nabízejí různé vlastnosti.

  • Březové dřevo je lehké, světlé a dokáže vytvořit dojem větších prostor.
  • Olše je ohebná a lehce se s ní pracuje. Většinou je světle hnědá, ale vyskytují se i tmavší varianty.
  • Jasan je také světlý, tvrdší, ale přesto dobře zpracovatelný. Vyrábí se z něj jak nábytek, tak podlahy. Mnohdy je využíván také jako palivo.
  • Další klasikou mezi světlými dřevy je smrk. Hlavní předností je finanční nenáročnost, využívá se většinou k obkládání nebo jako prkna. Vyžaduje však ošetření nátěrem, jinak by se zkrátila jeho životnost.

Středně tmavá dřeva se zajímavým dekorem

Zatoužili jste po trochu výraznější barvě? Pak pro vás bude pravým dřevo ovocných stromů, jako je švestka či hruška. Jedná se sice o finančně nákladnější dřevo, ale získáte tak načervenalé barvy, které mohou výrazně osvěžit interiér.

Klasikou této kategorie je buk. Jeho výhodou je dostupnost a také to, že se hodí do všech druhů místností. Je světlejší, ale může mít i lehce načervenalou barvu a méně výraznou kresbu, takže dokáže doplnit i osvěžit jakýkoli interiér.

Přechodem mezi světlými dekory a středně světlou barvou může být jedle. Ta bývá světlá, ale může nabídnout i o něco tmavší variantu. Potřebuje však péči a ochranu před plísněmi a dřevokazným hmyzem.

OSMO-olejove-moridlo

Tmavá elegance a odolnost

Jste příznivci tmavých druhů dřeva? Zcela jedinečnou kresbu a přirozenou tmavou barvu nabízí ořech. Navíc získáte zajímavý vzor s různými odstíny tmavé a také sukovitou kresbu. Má poněkud zvláštní vzhled, je odolný a jeho cena není přehnaná.

Vrcholem elegance je mahagon. Toto vzácné dřevo patří k finančně nejnáročnějším. Je masivní, působí nadčasově a vydrží opravdu dlouhá léta.

Pro naše končiny je žádanou klasikou dub. Je tmavý, ale potřebuje včasné ošetření lakem, jinak šedne. Má krásnou kresbu, někdy i se suky, a velmi dlouhou životnost.

Jaký dřevěný nábytek nebo dekorace vybrat

Dřevo může ve vašich prostorách tvořit podlahu či obložení. Určitě by však neměl chybět dřevěný nábytek. V ložnici se bude dobře vyjímat postel z masivu, šatní skříň, noční stolky a komody. V obývacím pokoji ve venkovském stylu nesmí chybět nejrůznější skříňky, komody, televizní a konferenční stolky, se dřevem může být kombinovaná i sedací souprava. Kuchyňské skříňky ze dřeva a jídelní stůl s dřevěnými židlemi pozvednou vaši kuchyň na jinou úroveň. Samozřejmě nemohou chybět doplňky ze dřeva. I tento krásný materiál by měl být používán s mírou, masivní dřevo potřebuje dostatek prostoru.

OSMO_wisch-fix

Dřevo má své zvláštnosti

Každý druh dřeva je něčím zvláštní a potřebuje určitou péči. K prodloužení životnosti a zachování původní barvy je vhodné použití bezbarvého laku v matné či lesklé variantě. Dřevo by se mělo čistit pouze čistícím prostředkem na dřevo a nikdy nenamáčet. Poškodit materiál mohou také chemické prostředky.

Tmavé dřevo využívejte ve větších a světlých prostorách. Dřevo navozuje atmosféru tepla a přibližuje prostor přírodě, oživuje celý prostor. Proto patří k velmi populárním materiálům již od dávných časů.