Moření dřeva: Jak zlepšit vzhled a vlastnosti dřevěných povrchů?

Každý druh dřeva se od přírody vyznačuje určitými vlastnostmi, mezi které bezesporu patří také jeho vzhled. Někdy jsou ale ostatní parametry přednější a aby dřevěný povrch zapadl do interiéru, je třeba mu trochu pomoci. Nabízí se hned několik možností, jak odstíny dřeva změnit. Můžeme použít barvy nebo laky, které však skryjí jeho krásnou strukturu. Naopak mořidla ji nechají vyniknout a dřevo tak dostane pouze jiný odstín.

Co je to moření dřeva?

K moření dřeva se používají speciální roztoky zvané mořidla. Těmi se dřevěné povrchy doslova napouští a dřevo je vstřebává hluboko do své struktury. Oproti lakování či natírání klasickou barvou je při moření dřeva zachován jeho přirozený vzhled. Starý nábytek tak získá nový vzhled, nebo lze tímto způsobem přizpůsobit dřevěné povrchy vzhledu celého interiéru.

Mořidlo však nemá za úkol pouze oživit dřevo a nechat vyniknout jeho strukturu. Další důležitou vlastností je poskytnout povrchu ochranu proti dřevokaznému hmyzu, houbám, plísním i proti vlhkosti. Mořidla se také používají při snaze výrobců imitovat drahé dřeviny prostřednictvím levnějších materiálů.

Druhy mořidel na dřevo

mořidlo

Lihové mořidlo na dřevo

Tato mořidla mají lihový základ a barevné pigmenty jsou v něm rozpuštěny. Jedná se o nejrozšířenější a nejvíce používaný typ. Výhodou je, že jsou již připravené, a menší množství mořidla pokryje poměrně velkou plochu. Lihová mořidla se nanášejí na dokonale suchý povrch, přičemž dřevo následně schne pouhých pár hodin. Co může být nepříjemné jsou výpary, které se během aplikace uvolňují.

Voskové mořidlo

Vosková mořidla jsou na vodní bázi a jak již jejich název napovídá, obsahují kromě jiného i vosk. Často se jedná o čistě přírodní produkty bez rozpouštědel a chemikálií, vhodné k použití v interiéru na tvrdých i měkkých dřevech.

Louhová mořidla

Louhová mořidla fungují na principu reakcí s určitými látkami obsaženými v dřevě. Obvykle se jedná o třísloviny obsažené v dubu a smrku, proto je možné je pro perfektní výsledek používat pouze u těchto dřevin. Nejedná se však přímo o změnu barvy, ale o takzvané staření dřeva, kdy povrch dostane „rustikální“ vzhled. Po použití lze dřevo dále upravovat – lakovat, voskovat a podobně.

Vodouředitelná mořidla

Vodouředitelná mořidla dostaneme v obchodě v sypké podobě. Pigmenty se rozpouští pouze ve vodě, kam se podle návodu prášek přisypává. Po přípravě a rozpuštění všech pigmentů je vodouředitelné mořidlo připravené k použití. Jejich nevýhodou je zdlouhavý proces přípravy i velmi dlouhá doba schnutí.

Šedivění a bělení dřeva

Pro skandinávský, ale i středomořský styl bydlení je velmi typické bílé či přirozeně šedivé dřevo. Chcete-li těchto odstínů dosáhnout u vašeho nábytku či dřevěných podlah, je nejlepší využít speciálních přípravků. Bílé mořidlo na dřevo obvykle nefunguje příliš dobře, protože povrchy po moření spíše přirozeně tmavnou. Na trhu však existuje celá řada bělidel, které vlastně fungují na bázi mořidla, ale jejich složení je obohaceno o peroxid vodíku nebo chlór. Co se týče šedivé barvy, i pro tento odstín existují speciální přípravky, se kterými „starého vzhledu“ lze dosáhnout.

Moření vs. lakování dřeva

Při renovaci nábytku se nabízí otázka, zda dřevo namořit nebo jen nalakovat. Tyto možnosti se v případě použití transparentního laku nevylučují. Chceme-li vdechnout dřevěnému nábytku nebo podlahám nový život, musíme se nejprve v každém případě zbavit svrchní vrstvy laku nebo barvy obroušením. Poté můžeme na suché a čisté dřevo nanášet mořidlo, po jehož vyschnuté lze dřevo libovolně upravovat, tedy i lakovat.

Moření dřeva – postup

  • Odstraníme vrchní vrstvu dřeva s lakem, nátěrem nebo ulpěnými nečistotami. K tomuto účelu lze použít brusku i chemické odstraňovače nátěrů.
  • Následně je vhodné staré či flekaté dřevo vybělit. O bělidlech jsme se zmiňovali již výše – jsou to speciální přípravky, které jsou již připravené k použití. Pokud není původní barva vpitá až do hloubky, stačí pro zesvětlení povrchu nechat působit octovou vodu.
  • Když má dřevo správný odstín, musíme povrch hezky srovnat a opravit případné nedostatky. K tomu využijeme brusku, smirkový papír a případné dírky či jiné poškození lze opravit tmelem.
  • Ještě než se pustíme do moření celého zvoleného povrchu, měli bychom si na nějakém nenápadném místě vyzkoušet, jak bude vlastně mořidlo na dřevo chytat a jaká bude výsledná barva.
  • Když jsme se zkouškou spokojeni, můžeme konečně přistoupit k samotnému nanášení mořidla. Vždy dodržujeme pokyny výrobce jak pro přípravu, tak pro aplikaci. Nátěr roztíráme do ztracena a pokud jej chceme navrstvit, musíme nejdříve nechat první vrstvu alespoň trochu zaschnout. Každé dřevo bude mořidlo jinak vpíjet a s každým produktem se také trochu odlišně pracuje, proto nemějte obavy, pokud se průběh aplikace liší od vašeho posledního natírání.