Natíráme dřevo. Co musíte vědět?

Při jakýchkoliv stavebních úpravách v interiéru a exteriéru je nutné dodržovat určité postupy, abychom dosáhli kýženého výsledku. A jinak tomu není ani u nátěru dřeva. Ať už se jedná o plot kolem pozemku nebo starší dřevěné židle z kuchyně, je třeba řádná příprava podkladu, výběr barvy a v neposlední řadě také správná aplikace produktu. Jak na to? 

Příprava podkladu

Úplně prvním krokem, ať už pracujeme se dřevem venkovním nebo vnitřním, je vždy odstranění starého nátěru a poctivá příprava podkladu. Nejdříve se tedy za pomoci brusky či brusného papíru zbavte barvy či laku. K tomu lze kromě zmíněných pomůcek použít také speciální roztoky pro odstranění nátěrů, případně lze původní barvu opálit horkovzdušnou pistolí. Dalším krokem v této fázi je srovnání celého podkladu. Zejména u venkovního dřeva (například u plotů) či u staršího nábytku z masivu dochází k odštipování menších kousků dřeva. Takto vzniklé dírky je třeba před použitím nového nátěru vyplnit tmelem. Ten může pomoci i při srovnání povrchových rýh a nerovností. Nezapomeňte dřevo po zaschnutí tmelu znovu přebrousit.

Impregnace je nezbytný základ

Po pečlivém zbroušení povrchu můžete přistoupit k prvnímu nátěru. Ten by měla za všech okolností vždy tvořit impregnace. Ta má hned několik důležitých úkolů - v první řadě dojde k jakémusi “napití” podkladu, čímž se sníží jeho nasákavost. Díky tomu nebude dřevo sát tolik barvy či laku, a zároveň rychleji uschne. Další úlohou impregnace je ochrana před různými vlivy jako jsou vlhkost, plísně, dřevokazné houby či hmyz. Impregnační nátěr nanášíme zpravidla štětcem či válečkem. Menší kousky dřeva lze do tekutiny přímo namáčet. Když máme hotovo, necháme veškerý materiál řádně proschnout.

Volba nátěru

lazura_remmers

Při natírání stěn v interiéru lze sáhnout pouze po klasické barvě. To ale není případ dřeva. Tento úžasný přírodní materiál můžete vylepšit celou řadou přípravků, mezi které patří zejména:

Každý z nátěrů má svá pro a proti. Záleží, jaký výsledek vlastně očekáváte. Chcete, aby zůstala textura dřeva viditelná? V tom případě sáhněte po lazuře či oleji. Pokud naopak toužíte po zajímavých odstínech, které doplní styl interiéru, bude tou správnou volbou krycí barva. Na závěr bychom pak měli natíraný povrch ošetřit bezbarvým lakem. Ten nanášíme po úplném zaschnutí lazury nebo barvy přímo na povrch. Docílíme tak komplexní ochrany dřeva nejen před povětrnostními vlivy či škůdci, ale také před mechanickým vnějším poškozením. I zde však máme možnost volby, co se vzhledu týče - lak totiž může být matný či lesklý.

Vhodné pomůcky k nanášení nátěrů

Nákup kvalitních pomůcek pro nanášení barvy, laku či lazury nám může ušetřit spoustu práce a času. Klasickou krycí barvu můžete nanášet štětcem, válečkem nebo stříkací pistolí. U lazury se doporučuje použít štětec s přírodními štětinami. Pokud k ošetření dřeva zvolíte přírodní olej, nanášejte jej měkkým hadříkem či houbičkou. Pro správnou volbu pomůcek k nanášení nátěru si vždy přečtěte doporučení výrobce na etiketě produktu.

Rekapitulace - postup krok za krokem

nater_dreva 2

  1. Materiál zbavíme všech nečistot.
  2. Povrch dobře zbrousíme a odstraníme tak veškerý původní nátěr.
  3. Dřevo odmastíme, například pomocí ředidla.
  4. Za pomoci tmelu určeného k práci s dřevem zapravíme všechny dírky a nerovnosti.
  5. Poté povrch znovu zbrousíme, aby byl dokonale rovný.
  6. Připravíme si impregnaci, kterou podle návodu nanášíme pomocí štětce či válečku na celý povrch.
  7. Impregnaci necháme dobře vyschnout, dřevo musí být před použitím barvy úplně suché.
  8. Začneme s první vrstvou nátěru - ta by měla být naředěná, aby se nátěr dostal všude. V místech, kde dřevo pracuje více, použijeme méně barvy, aby nepraskala. První vrstvu necháme dobře vyschnout, teprve poté pokračujeme v nanášení další vrstvy (příp. vrstev).
  9. Poté, co je krycí nátěr zcela suchý, můžeme nanášet krycí lak (za předpokladu, že nebyl použit přímo barevný lak).

Jak často dřevo natírat?

Asi už tušíte, že jedním nátěrem vaše práce určitě nekončí. Materiál pracuje, s nábytkem se manipuluje a dřevo v exteriéru zase podléhá povětrnostním podmínkám. Proto je třeba povrchy ošetřovat a natírat opakovaně. Doba mezi dvěma nátěry závisí zejména na typu zvoleného nátěru. U lazur se k obnově uchylujeme jednou za 3-5 let, při použití laku stačí obnovení po 5 až 8 letech.