Renovace dřevěných oken

Renovaci starých dřevěných oken zvládnete i svépomocí. Když pro práci zvolíte vhodné pomůcky včetně barev, laků a tmelů na dřevo, půjde vám práce hezky od ruky. A i když si z práce odnesete nějakou tu třísku, ve finále vás může u prsou hřát příjemný pocit z dobře odvedené práce.

Obsah:

Renovace_drevenych_oken 1

Renovaci starých dřevěných oken zvládnete i svépomocí.

Když pro práci zvolíte vhodné pomůcky včetně barev na okna, laků a tmelů na dřevo, půjde vám práce hezky od ruky. A i když si z práce odnesete nějakou tu třísku, ve finále vás může u prsou hřát příjemný pocit z dobře odvedené práce.

Proč renovovat dřevěná okna?

Dříve, než se do práce pustíte a potřebné pomůcky si nakoupíte, dobře zhodnoťte stav vašich oken, které chcete renovovat. Proč vůbec zachovat dřevěná okna, když si můžete od odborné firmy nechat udělat nová? V případě, že dřevěné okno není úplně prohnilé a plní svou funkci, vám může jejich renovace přinést úsporu financí.

Výhody renovace dřevěných okenRenovace_oken 2

  • renovace starých dřevěných oken zachová původní vzhled domu
  • oprava oken vás vyjde levněji než nová okna (v případě, že staré okno i nadále plní svůj účel a nerozpadá se vám pod rukama)
  • možná nebudou renovaci potřebovat všechna okna
  • stará okna můžete renovovat postupně
  • budete mít dobrý pocit z dobře odvedené práce
  • všechny pomůcky pro renovaci, především pak barvy, lazury na okna, laky a tmely na dřevo jsou snadno dostupné a vybírat můžete z širokého sortimentu

Nevýhody renovace starých oken

V případě, že nemáte čas, chybí vám zručnost a vaše stará okna v rámech drží jen silou vůle, můžeme mluvit o nevýhodách renovace starých oken, a to:

  • renovace oken je časově náročná
  • oprava dřevěných oken si vyžádá alespoň minimální zručnost či načtení informací o tématu
  • renovace starých oken v zoufalém stavu vás ve finále může vyjít jen o něco levněji než nová dřevěná okna a nevyplatí se

Renovace špaletových oken

Špaletové okno se skládá z vnitřních a vnějších okenních křídel, které lze samostatně otevřít. Vnější křídla se otevírají pouze ven, vnitřní křídla pouze dovnitř a mezi nimi je volný prostor. Při renovaci špaletových oken je nutné demontovat všechna křídla a rozmyslet se, zda v oknech ponecháte původní skla nebo je vyjmete, změříte a necháte si od skláře vyhotovit skla nová. Alespoň do vnějších okenních křídel by se kvůli izolaci hodilo spíše dvojsklo, do vnitřního rámu pak stačí jednoduché sklo. U dvojskla je potřeba počítat s úpravou drážky na sklo.

Odstranění laku a barvy na okna

Než se naplno pustíte do odstranění starého laku a než určíte, která je nejlepší barva na dřevěná okna, odstraňte všechno kování na oknech (případně i skla, pokud je budete měnit). Kování obruste od rzi a ošetřete, velmi staré kování pak vyměňte za nové.

Při odstraňování starého laku postupujte následovně:

  • horkovzdušnou pistolí opatrně nahřejte starý nátěr, který pak snáz špachtlí seškrábnete
  • při odstraňování starého nátěru si můžete pomoci také speciálním chemickým přípravkem, který nanesete na starý rám a který způsobí, že starý lak nabobtná a vy jej pak snáze špachtlí seškrábnete
  • zbytek starého laku a nerovností dočistěte bruskou nebo ručně smirkovým papírem.

Tmelení a drobné opravy

Předtím, než na řadu přijde barva na okna venkovní či jakýkoliv jiný nátěr, budete potřebovat tmel na okna, kterým zamaskujete praskliny a nerovnosti. Vystačíte si s klasickým tmelem na dřevo. Po tmelení je potřeba staré okno znovu přebrousit, aby bylo dokonale hladké.

Nová barva na stará okna

renovace oken 3Barva na dřevěná okna by měla vždy splňovat určité požadavky. Pokud chcete, aby vaše stará dřevěná okna měla úplně novou barvu, vždy zvolte stejně tmavý nebo tmavší odstín, než byl ten původní. V opačném případě by mohla stará tmavší barva vylézat na povrch. Je již na vás, jestli použijete lazuru na okna nebo přímo krycí barvu na dřevo. Při nanášení nové barvy na dřevo je potřeba nevynechat žádný z důležitých kroků. Je nutné napřed dřevěné okno impregnovat, až pak nanést barvu, a to minimálně ve dvou vrstvách.

Před nátěrem je potřeba staré dřevěné okno impregnovat

Impregnace dřeva chrání před dřevokaznými houbami a škůdci a zajistí rovnoměrnou savost povrchu. Při impregnaci musí být dřevo dokonale suché a vlhkost vzduchu by neměla překročit 70 %. Po impregnaci můžete natírat finální barvou, kterou si podle libosti vyberete a kterou na dřevo nanesete ve dvou vrstvách.

Nezapomeňte na těsnění

Pokud jste při renovaci oken měnili i skleněné tabule, budete potřebovat kyt na okna nebo také sklenářský tmel. Ten slouží k uchycení skla v dřevěném rámu a k jeho utěsnění. V případě, že jste skleněné tabule oken zanechali v původním stavu, můžete k utěsnění starých oken použít nalepovací pěnová těsnění, která seženete v řadě provedení.

Nové kování dodá renovaci oken pomyslnou korunu

Po kompletních opravách vašich původních oken nezapomeňte ani na nové kování. Ať už se jedná o panty nebo kličky, jistě by nevypadalo příliš hezky, kdybychom ty staré, oprýskané či zrezivělé kousky na rámech ponechali. Okenní kliky mohou mít také dekorativní charakter – k dostání jsou totiž různé druhy i barvy. Pokud tedy toužíte o venkovský styl nebo mosazné zbarvení, na trhu jistě naleznete vše, co hledáte.

Proč vůbec zachovat dřevěná okna, když si můžete od odborné firmy nechat udělat nová, například hliníková?