Jaký zvolit nátěr na dřevo v interiéru?

Dřevo jako přírodní materiál se spoustou nádherných vlastností má rád snad každý člověk. Je zde s námi již od pradávna a určitě si zaslouží naši péči. I dřevo stárne a podléhá vlivům zvenčí. Jestliže chceme, aby nám sloužilo co nejdéle a v plné kvalitě, musíme ho ošetřovat a chránit před škůdci, vlhkostí a plísněmi. Jestliže chcete zachovat barvu dřeva nebo naopak změnit jeho barvu, musíte vybrat správný nátěr.

A která barva je ta nejlepší pro dřevo v interiéru? Vždy ta, která je vhodná pro určitý dřevěný výrobek, Záleží na tom, kde je dřevo umístěno, jaké vlivy a zátěž na něj působí a také na to, jaký výsledek od barvy očekáváte.

Nabídka nátěrů je bohatá

I když je mnoho různých druhů nátěrů, je každý určen k jinému typu péče o dřevo. Základem je ošetřit dřevo proti škůdcům a plísním, pak provést základní nátěr a následně krycí. Krycí nátěry se většinou dělají ve dvou vrstvách. Můžete si vybrat také pohodlnou variantu 2 v 1 nebo 3 v 1. Ušetříte čas a námahu, i když tyto nátěry bývají finančně náročnější.

Na výběr jsou:

Při volbě vezměte v úvahu, jaký je váš cíl a jak by mělo dřevo po nátěru vypadat. Požadavky na péči o dřevo umístěné v interiéru jsou jiné, než na dřevo venkovní.

Jak si dřevo v interiéru může zachovat přirozenou kresbu

Přejete si ponechat dřevu původní vzhled nebo chcete zvýraznit jeho přirozené vlastnosti? Pak zvolte ošetření lazuru. Její příjemnou vlastností je vysoká pružnost, takže se umí vyrovnat se schnutím dřeva. Bývá ředitelná vodou, schne rychle a bez zápachu. Dřevu poskytne také částečnou impregnaci.

Na vlhké nebo ne zcela vyschlé dřevo se používá tenkovrstvá lazura, na perfektně vyschlé dřevo pak lazura silnovrstvá. Pomůže vám i v případě, že byste chtěli změnit barvu dřeva. Stačí zvolit správnou lazuru ze vzorníku a původní odstín může být tmavší nebo světlejší.

Pokud chcete strukturu zvýraznit a dřevo chránit před možným znečištěním, použijte vosk. Ten sice nic nekryje, ale na povrchu tvoří film, který ho před nečistotou ochrání. Vosk zdůrazňuje přirozený vzhled dřeva a dřevo chrání.

Další možností je mořidlo. I to vám pomůže zachovat kresbu dřeva. Barva se sice trochu změní, ale struktura zůstane zachována. Dřevo bude také odolnější proti vyschnutí a slunečním paprskům.

pece-o-drevo

Lak pro ochranu i menší opravy

Je váš nábytek nebo jiné dřevěné prvky mírně poškozené? Pro dřevo, které je hodně zatěžované, nemusíte vždy volit barevný nátěr. Někdy stačí lak, který poškození dobře odolává. Může být epoxidový nebo polyuretanový, ten navíc chrání před přímými slunečními paprsky. Klasické laky se příliš nehodí, nejsou prodyšné, dřevo pak nemůže pracovat a zbavovat se vlhkosti. Nátěr tak nevydrží a olupuje se.

Dřevo v interiéru je možné impregnovat nebo natřít olejem. Impregnace vodu odpuzuje, díky olejům může dřevo nasávat vlhkost a také se jí zbavit. Výsledkem je ochrana před poškozením i před znečištěním. Zkontrolujte si také ekologickou nezávadnost laků nebo barev, především pokud se jedná o vybavení pro děti. Zde dejte přednost vodou ředitelným výrobkům.

Jak natírat nábytek

Pouštíte se do natírání nábytku? Vybírejte podle povrchu, a pokud si nejste jisti, kontaktujte nás, rádi vám s výběrem poradíme.

Pozor také na správný postup při natírání.

  • Odstín barvy si můžete nechat i namíchat, váš nábytek tak získá originální vzhled.
  • Kupujte pouze takové množství, které spotřebujete, zbytky barev se nelikvidují moc lehce.
  • Před natíráním si důkladně připravte povrch, na péči před nátěrem závisí úspěšný výsledek.

Nejlepší barvy na palubky a trámy

Pouštíte se do nátěru palubek nebo trámů? Natírání začněte lazurovacím napouštědlem a lakem. Ten může být syntetický nebo ředitelný vodou. Je jedno, zda půjde o lesklý nebo matný lak, určitě proveďte dva nátěry. Posílíte jak vzhled, tak ochranu. Lak je možno tónovat a upravit odstín barvy.

Můžete také ošetřit dřevo proti škůdcům. Plíseň, houby i dřevokazové se mohu vyskytnout i v interiéru. Po ošetření následují nátěry. Volba se vždy řídí povahou výrobku a také podle toho, kde a jak se produkt bude používat.

Čím natírat podlahy a schody

U podlah budete určitě chtít, aby po ošetření rychle uschly. Proto je vhodné dát přednost dvousložkovým lakům nebo lakům ředitelným vodou. Ty nejen rychleji schnou, ale také nemění příliš barvu. Je možné použít také nitrolak, který je měkčí. U schodů bývá situace trochu složitější, protože je po nich potřeba stále chodit. To se řeší tak, že se natírá každý druhý schod, a poté, co první část zaschne, natírá se část druhá. Schody je nutné natřít důkladně a alespoň ve dvou vrstvách.