Natíráme dřevo - kdy použít napouštědla, lazury, laky a barvy?

K tomu, abyste co nejvíce prodloužili životnost vašich dřevěných staveb či nábytku je potřebné, abyste dřevo chránili před okolními vlivy, které narušují jeho strukturu. K tomuto účelu najdete na trhu celou řadu produktů. Ať už jsou to krycí barvy, lazury, laky či impregnační nátěry, jejich funkce je stejná – ochránit dřevo před rozmary počasí a povětrnostními vlivy. V článku se podíváme na jednotlivé druhy těchto ochranných vrstev a také na to, kdy je vhodné je použít.

Krycí barvy vs. lazury– co zvolit?

Funkce krycích barev a lazur je přibližně stejná. Mají za úkol poskytnout dřevu UV ochranu a také ho chránit před vlhkostí.

Jak si tedy vybrat?
První otázkou je samozřejmě váš vkus. Pokud preferujete něco, co dřevo kompletně překryje a vytvoří jednolitou barevnou vrstvu, pak pro vás bude vhodná krycí barva. Jde o velmi trvalý nátěr, jehož účinnost se zvyšuje s každou jeho vrstvou.

Pokud ale máte rádi přírodní strukturu dřeva a chcete jí zvýraznit, pak pro vás bude lepší lazura. Jde o polotransparentní nátěr, pod kterým bude strukturu dřeva pěkně vidět. Opět zde platí, čím silnější vrstva, tím účinnější ochrana. Tenkovrstvé lazury se proto hodí spíše k ošetření dřeva v interiéru. Pokud budete chtít lazurou ošetřit venkovní dřevo, budete proto muset vybírat ze silnovrstvých lazur.

Dalším faktorem je pak samozřejmě také vzhled dřeva, které budete ošetřovat. Pokud je jeho struktura zachovaná, pěkná a dřevo má svou přirozenou barvu, pak je ideální zvýraznit jeho kresbu lazurou. Při zničených površích či zešednutí dřeva se vyplatí sáhnout spíše po krycí barvě, která tyto nedostatky překryje.
Ať už si vyberete jakkoli, pamatujte na fakt, že kvalita nátěru a také jeho odolnost je přímo závislá na kvalitě podkladu, na který ho budete nanášet. Nikdy proto nezanedbejte pečlivou přípravu před samotným nátěrem – očištění a odmaštění dřeva, vytmelení nerovností a následné přebroušení. Vyvarujte se chyb při natírání dřeva, které mohou mít vliv na finální vzhled dřeva.

Lazury vs. laky

Lazury a laky jsou si svou funkcí velmi podobné. Ochraňují dřevo před sluncem a vodou a zároveň zvýrazňují jeho strukturu a barvu, protože jsou více či méně transparentní.
Lazury dále dělíme na tenkovrstvé a silnovrstvé – tenkovrstvé lazury poskytují dřevu menší ochranu, tudíž se hodí spíše do interiéru. Těmi silnovrstvými lze ošetřovat také dřevo vystavené nepřízni počasí.

Laky na dřevo se také dělí dále do skupin. Mohou být bezbarvé, syntetické, vnitřní nebo vnější, ředitelné ředidlem nebo laky ředitelné vodou. Dokážou vzhledově oživit dřevo, zvýraznit jeho barvu a zároveň ho účinně chránit před vlhkostí.

Jaký je tedy rozdíl mezi lakem a lazurou, když funkce a vzhled jsou si velmi podobné? Jde o to, jakým způsobem dokážou dřevo chránit. Lak dřevo obalí do neprodyšného obalu, zatímco lazura se dřevu a jeho změnám dokáže přizpůsobovat. Lak zároveň ale nabízí o něco účinnější ochranu před vlhkostí. Ve výsledku tak bude rozdíl pouze v tom, že lak bude v důsledku práce dřeva praskat a odlupovat se rychleji než lazura. Dřevo tak budete muset ošetřovat častěji, zároveň ale bude více chráněné před vlhkostí.

Impregnační nátěry

Impregnace, nebo jinak také napouštědla, jsou ochranné nátěry, bez kterých se venkovní stavby nebo nábytek (pergoly, terasy, zahradní nábytek a nářadí, okenní rámy a podobně) neobejdou. Bez nich by dřevo podlehlo okolním podmínkám velmi rychle.
Impregnační nátěr má dvojí úkol. Chrání dřevo před vodou a vlhkem, čímž se stává prevencí plísní a hniloby dřeva. Dále pak ale chrání dřevo také před napadením dřevokazným hmyzem, houbami a dalšími škůdci. Výrazně tak prodlužuje životnost venkovního dřeva a dodává mu přirozený, živý vzhled.