Renovaci dřeva zvládne i začátečník

Renovace dřeva není složitá a zvládne ji každý. Máte pergolu, plot, dřevěný nábytek, který potřebuje renovovat? Není problém, stačí totiž jen zabrousit, znovu natřít a všechno bude vypadat jak nové. Pojďme se podívat jak na to a co k tomu budete potřebovat.

Než začnete s renovací zkontrolujte počasí, pokud je předpověď na pár dní dopředu vlídná, což znamená že bude slunečno, nejlépe kolem 20 C°, a déšť v nedohlednu. Můžete se pustit do práce.

První krok:

Než začneme dřevo natírat, je potřeba se zbavit starých nátěrů. K tomu nám pomůže brusný papír, bruska, nebo drátěný kartáč. Další možností je použití aku vrtačky se speciálním nástavcem na brusné papíry. Poslední možnost je tepelný rozklad. Ten se provádí pomocí horkovzdušné pistole, která naruší soudržnost nátěru a vy ho pak jen seškrábnete špachtlí.

Druhý krok:

Pokud se při broušení objeví nějaké prohlubně nebo odštíplá místečka, jen je vyplňte tmelem a po zaschnutí znovu obruste. Poté už jen dřevo očistěte a jdeme dál.
Tyto dva kroky nikdy nepodceňujte. V případě, že dřevu nevěnujete potřebný čas na očištění, budou další kroky zbytečné, protože se dřevo po chvíli začne odlupovat a zničí se.

Třetí krok:

renovace_dreva

Dostali jsme se k natírání, ale samozřejmě ještě ne barvou. Abychom dřevo ochránili před plísněmi a dřevokazným hmyzem použijeme impregnaci. Impregnační nátěr složí i jako první vrstva, od které se v natírání odrazíme dál a také eliminuje nasákavost materiálu, takže následné nátěry se tolik nevpijí do dřeva. Na impregnaci můžeme zvolit natírání štětcem nebo válečkem, pak taky postřik stříkací pistolí, u menších předmětu stačí jen namáčení. Impregnační nátěr necháme důkladně uschnout.

Čtvrtý krok:

Přípravků máte teď na výběr spoustu a my vám je rádi vyjmenujeme. Barvy dělíme na syntetické a vodou ředitelné. Syntetické barvy se ředí chemickými přípravky. Vodou ředitelné barvy se ředí jen tehdy, kdy chcete barvu nanášet pistolí. Když budete natírat štětcem nebo válečkem stačí barvu před použitím protřepat a zamíchat. Syntetické barvy jsou trvanlivější než barvy ředitelné.

Poté tu máme barevné laky a bezbarvé lazury. Lazury rozlišujeme z pohledu kryvosti na tenkovrstvé, středněvrstvé a silnovrstvé.
Tyto nátěry, jak už u barev nebo laku, se provádí podle potřeby v jedné až dvou vrstvách.

Na našem blogu vám jistě poradíme i s renovací starého dřevěného nábytku. Nebo se chystáte zvelebit si výhled z dřevěných oken a dopřát jim renovaci? I dřevěné parkety si jistě zaslouží zkrášlení. A dřevěné dveře, kterými chodíte každý den taky určitě ocení úpravu, aby vypadali jako nové. Tak se nechejte inspirovat našimi radami: